Dezynfekujemy za pomocą ozonowania

Co to jest ozonowanie?

Ozonowanie jest metodą dezynfekcji bez użycia chemii, gdzie czynnikiem biobójczym jest ozon o bardzo silnych właściwościach utleniających. Ozonowanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest czystość mikrobiologiczna oraz sterylność. Dzięki ozonowaniu usuwamy nieprzyjemne zapachy, bakterie i wirusy. Utleniając ścianki komórkowe mikroorganizmów, ozon wchodzi w reakcję z bakteriami, wirusami i grzybami powodując ich neutralizację. Dezynfekcja ozonem wymaga stężenia 1 g ozonu na 10 m3.

Czy ozon jest skuteczny?

Działanie ozonu jest 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze od działania chloru. Zabieg ozonowania zmniejsza ryzyko zachorowań wirusowych i odgrzybiczych osób przebywających w pomieszczeniu.

Ozon jest uznany przez Ministerstwo Zdrowia za naturalny i ekologiczny środek odkażania mikrobiologicznego wnętrz

Czy po ozonowaniu można przebywać w pomieszczeniu?

Nie zaleca się przebywania w pomieszczeniu po ozonowaniu przez około 120 min odzakończenia dezynfekcji. Ozon ulega biodegradacji do czystego tlenu a więc nie pozostawia po sobie toksycznych produktów rozpadu. Nie powoduje trwałego skażenia środowiska.

Czy ozon jest bezpieczny dla człowieka?

Ozon jest niebezpieczny dla człowieka tylko w dużym stężeniu lub gdy jest wdychany przez długi okres czasu. Z uwagi na fakt ten, podczas ozonowania nikt nie może przebywać w pomieszczeniu, a pracownicy powinni zachować zasady bezpieczeństwa, stosując specjalne maski. Agencja Bezpieczeństwa Pracy i Zdrowia podała maksymalną akceptowaną wartość stężenia ozonu. Wartość ta oznacza dopuszczalne stężenie ozonu na jakie może być wystawiony człowiek w określonym czasie. Dla ozonu ta wartość wynosi 0.06 PPM dla 8 godzin na jeden dzień przez 5 dni w tygodniu. Dla porównania stężenie podczas wykonywania usługi w zależności od potrzeby wynosi od 3-10 PPM.

Czy ozonowanie usuwa zapachy?

Zabieg ozonowania jest  bardzo skuteczny w przypadku usuwania nieprzyjemnych zapachów (zarówno organicznych jak i nieorganicznych) - nie maskuje ich lecz trwale eliminuje. Ozon reaguje z lotnymi cząstkami , które przenoszą zapachy i powoduje ich rozpad. Profesjonalnie wykonane ozonowanie trwale niszczy (utlenia) źródło brzydkich zapachów. Ozonowanie skutecznie eliminuje zapachy dymu tytoniowego, kwasu masłowego, pleśni i wilgoci. 

Ozon nie jest trucizną tylko bardzo dobrym utleniaczem

Ozonowanie a Koronawirus

Wyniki badań przeprowadzonych przez Institute of Virology w Chinach potwierdziły skuteczność ozonowania w niszczeniu nowego koronawirusa 2019-nCoV. Wirusy osłonkowe takie jak koronawirus 2019-nCoV są bardziej wrażliwe na czynniki fizyko-chemiczne niż wirusy bezosłonkowe. To oznacza że koronawirus jest bardzo wrażliwy na ozonowanie.

Czym ozonujemy?

Dysponujemy profesjonalnymi generatorami ozonu, które osiągają odpowiednie stężenie ozonu w pomieszczeniach od 30 m3 do 1500 m3.

Jakie miejsca ozonujemy:

Mieszkania
Przedszkola
Żłobki
Szpitale
Ośrodki zdrowia
Pokoje hotelowe
Miejsca użyteczności publicznej

Ozon jest oficjalnie uznawany przez Ministerstwo Zdrowia za ekologiczny i naturalny środek odkażający. Ozonowanie naszej firmy to obecnie ważny i jedyny w swoim rodzaju oręż do walki z pandemią koronawirusa. Dzięki nam może być dostępne dla wszystkich. Gwarantuje sterylność i czystość mikrobiologiczną wszelkich pomieszczeń, w których przebywamy. Jak wykazały badania, koronawirus ze względu na swoja budowę, jest szczególnie wrażliwy na działanie ozonu.

Ozonowanie - zastosowanie

Ozonowanie Arctic Klimat to bardzo skuteczna i przyjazna metoda odkażania miejsc, w których pracujemy, uczymy się lub mieszkamy. Polega na neutralizacji wirusów, grzybów i bakterii. Usuwa wszelkie organizmy chorobotwórcze. Ponadto trwale usuwa nieprzyjemne zapachy typu: dym tytoniowy, wilgoć, pleśń, chemikalia. Niepożądane czy wręcz szkodliwe zapachy ozonowanie usuwa realnie, nie jest to tylko ich zwykłe, tymczasowe maskowanie. 

Ozon wpływa na błony komórkowe szkodliwych organizmów - pleśni, wirusów, bakterii.  Działając jako bardzo silny utleniacz praktycznie rozrywa je od środka. Nie ma skutków ubocznych całego procesu, nie pozostają żadne odpady. Dokumenty czy przedmioty są cały czas bezpieczne. Chronić musimy jedynie rośliny - należy wynieść je na czas odkażania biura czy mieszkania.

Proces ozonowania może być łatwo stosowany w biurach, szkołach, mieszkaniach, przedszkolach, żłobkach, szpitalach, ośrodkach zdrowia, hotelach, miejscach użyteczności publicznej. Od razu przy okazji dezynfekcji ulegają przedmioty pozostające w pomieszczeniach, takie, jak rękawice, buty, maty, wycieraczki, wykładziny. Ozon może być również bez żadnego problemu użyty do dezynfekcji wnętrza samochodu albo jego układów klimatyzacji. 

Przestrzeń oczyszczona za pomocą ozonu jest szczególnie przyjazna dla osób z alergią a także cierpiącym na astmę.

Pomieszczenia firmowe, zwłaszcza gdy mamy bezpośrednio do czynienia z dużą liczbą klientów w okresie grypowym lub w czasie pandemii koronawirusa można łatwo, skutecznie odkazić i szybko wrócić do bezpiecznej pracy. To minimalizuje straty wynikające z przestojów. 

Ozonowanie jest także skuteczne w przypadku nowych pomieszczeń lub tych po ukończonym właśnie remoncie. Woń farb i chemikaliów natychmiast zastąpi świeżością.

Skąd wzięło się ozonowanie?

Działanie ozonu w procesie dezynfekcji naśladuje to, co dzieje się naturalnie w naszym środowisku. Ozon to bowiem po prostu odmiana tlenu, której cząsteczka składa się z trzech atomów. Został odkryty w roku 1840. Gromadząc się w atmosferze tworzy warstwę ozonową około 32 kilometry nad Ziemią ("ozonosfera"), która jest niezbędna dla ochrony życia przed nadmiarem promieniowania ultrafioletowego pochodzącego ze Słońca. Odkrycie, że ta cenna warstwa ochronna jest niszczona przez substancje typu freon i inne chemikalia nazwano problemem "dziury ozonowej". Było to w latach 80-tych ubiegłego wieku i wymusiło niemal natychmiast radykalne działania naprawcze międzynarodowej społeczności.

Proces ozonowania jest dość prosty i całkowicie bezpieczny. Ozon jest naturalny, wielokrotnie bardziej efektywny od chloru (działa aż 3 tys. razy szybciej!), nieszkodliwy a dodatkowo pozostawia w pomieszczeniach świeży zapach. Jest to dokładnie taka sama świeżość powietrza, którą czujemy po burzy. Dzieje się tak dlatego, że w środowisku naturalnym ozon powstaje właśnie podczas wyładowań atmosferycznych. W temperaturze pokojowej ozon rozpada się na zwykły tlen- jest zatem dla nas nieszkodliwy.

Ozon w czasach I wojny światowej używany był do dezynfekcji ran. Od czasu jego odkrycia jest stosowany do odkażania wody, powietrza, sterylizacji przedmiotów, konserwacji żywności. Ponadto spotykamy go w kosmetologii, chirurgii, laryngologii, ginekologii, okulistyce, dermatologii. Jest pomocny w leczeniu stanów zapalnych, owrzodzeń, opryszczki, trądziku, łuszczycy, a nawet oparzeń. W pomieszczeniach pomaga zwalczać inwazje insektów, np. moli.

W Arctic Klimat ozon do celów odkażania biur, szkół czy mieszkań wytwarzany jest w specjalnie zaprojektowanych, nowoczesnych generatorach.