REKUPERACJA

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Czym jest rekuperator?

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się bardzo dobrą izolacją i wysoką szczelnością. Na skutek tego wentylacja grawitacyjna przestaje działać lub działa w bardzo małym stopniu, przez co zanieczyszczone powietrze i wilgoć nie mają możliwości wydostać się z domu. W pomieszczeniach zaczynają pojawiać się grzyby, kurz oraz nieprzyjemne zapachy. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - rekuperacji.

rozwiń +

Rekuperacja jest to odzyskiwanie energii poprzez wykorzystanie ciepłego powietrza, które jest usuwane z domu. Rekuperatory wyciągają zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń, a w jego miejsce wdmuchują świeże, przefiltrowane. Powietrze tłoczone przy użyciu rekuperatora zawsze ma temperaturę bliską pokojowej. Różnica pomiędzy powietrzem wyciąganym z pomieszczenia a zasysanym z zewnątrz wynosi od 2 do 3o C. Praca centrali wentylacyjnej ogranicza się do zapewniania nieustannej cyrkulacji powietrza w budynku, co wpływa na ilość tlenu i stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniach. Rekuperatory w znaczący sposób poprawiają jakość powietrza, a co za tym idzie, pozytywnie wpływają na komfort snu i przebywania w pomieszczeniach. Skontaktuj się z nami, jeśli planujesz montaż wentylacji mechanicznej.

RODZAJE REKUPERATORÓW

Podział ze względu na zastosowany w nich typ wymiennika ciepła

Rekuperator
z wymiennikiem
krzyżowym

Jest to najczęściej wykorzystywany
wymiennik dzięki któremu czyste powietrze z zewnątrz i zanieczyszczone powietrze z wewnątrz płyną na przemian pomiędzy oddzielającym je płytami.

rozwiń +

Zalety:
prosta konstrukcja, brak elementów ruchomych, niski poziom natężenia hałasu

Wady:
możliwe szronienie płyt wymiennika, brak odzysku wilgoci, niska sprawność

Rekuperator
z wymiennikiem
obrotowym

Rekuperator zawiera ruchomy wymiennik, który obracając się przechodzi naprzemiennie przez obszar powietrza wywiewanego oraz nawiewanego. Wymiennik pełni funkcję magazynu dla energii cieplnej oraz napędzany jest silnikiem na prąd stały.

rozwiń +

Zalety:
bardzo wysoka sprawność (nawet do 90%), niewielki rozmiar, odzysk wilgoci

Wady:
wyższy poziom natężenia dźwięku, występują elementy ruchome, dodatkowy pobór energii, ryzyko mieszania się powietrza wywiewanego z nawiewanym

Rekuperator
z wymiennikiem
przeciwprądowym

Ostatnim rodzajem wymiennika jest przeciwprądowy, wykonany z umieszczonych równolegle płyt, przez co powietrze przepływa w przeciwnych kierunkach. Jego sprawność może wynieść nawet 90%.

rozwiń +

Zalety:
sprawność 90%, odzysk wilgoci, brak elementów ruchomych, duża powierzchnia wymiany ciepła, niska podatność na zamrożenie

Wady:
wysokie koszty produkcji

Rekuperatory

Thessla Green AirPack

Firma THESSLA GREEN jest producentem kompaktowych urządzeń wentylacyjnych z odzyskiem ciepła przeznaczonych głównie do domów jednorodzinnych.

Na szczególną uwagę zasługują rekuperatory Thessla Green AirPack. Wykorzystano w nich najlepsze wentylatory o zoptymalizowanych aerodynamicznie wirnikach. Dodatkowo urządzenia nie ograniczają się tylko do regulacji intensywności na poziomach 1,2,3. Zaawansowany system sterowania pozwala na płynną regulację mocy w 100% dopasowaną do potrzeb wnętrza.

rozwiń +

Możliwe jest wytwarzanie pod i nadciśnienia w budynku mieszkalnym. Airpack posiada zaawansowany system automatyki kontrolowany przy użyciu kolorowego sterownika dotykowego - zapewnia on integrację wszystkich urządzeń współpracujących z instalacją domów inteligentnych oraz systemem zarządzania budynku. Rekuperatory firmy Thessla Green to zaawansowana technologia ułatwiająca racjonalne gospodarowanie energią domu – można z łatwością zaplanować pracę rekuperatora na cały tydzień, ustawić opcję “kominek” dzięki której spaliny kominowe nie będą dostawały się do wnętrza domu oraz ustawić funkcję "pusty dom” w której urządzenie potrafi zmieniać tryb działania na mniej intensywy, gdy nie ma nikogo w budynku.Wysoka efektywność energetyczna produktów Thessla Green została potwierdzona poprzez certyfikację domów pasywynych. Firma Arctic Klimat rekomenduje rozwiązanie Thessla Green jako urządzenie z najbardziej rozwiniętym systemem sterowania na rynku oraz parametrami rekuperatorów klasy Premium.

7 powodów ,dla których warto kupić
rekuperator AirPack

Skuteczna i tania wentylacja nawet przy bardzo niskich temperaturach

Wymienniki ciepła użyte do produkcji rekuperatorów serii AirPack nie zamarzają. W każdym rekuperatorze zastosowany jest system FPX - najbardziej ekonomiczny, a zarazem najskuteczniejszy system przeciwzamrożeniowy, pozwalający na całoroczną ochronę central wentylacyjnych. Dzięki niemu, rekuperatory pozostają efektywne bez względu na warunki atmosferyczne. Praca wentylacji pozostaje zrównoważona nawet podczas największych mrozów, a zużycie energii elektrycznej utrzymywane jest na najniższym, możliwym fizycznie. Roczne zużycie energii przez system FPX wynosi zaledwie 5% całkowitej energii odzyskanej przez rekuperator.

Przyjazny interfejs użytkownika

System Green-T daje możliwość zintegrowania nie tylko wszystkich urządzeń współdziałających z instalacją wentylacji mechanicznej w domu, ale również komunikację z systemem zarządzania budynkiem. Dzięki konstrukcji modułowej, sterownik można w łatwy sposób spersonalizować do potrzeb użytkownika. Panel sterowania Air+, Air++ oraz AirS to w pełni intuicyjny interfejs, łączący funkcjonalność z prostą obsługą.

Modułowa konstrukcja sterownika pozwala łatwo dopasować funkcjonalność do potrzeb użytkownika. Ale system sterowania Green-T to więcej niż bogata funkcjonalność! Panel sterowania Air+, Air++ oraz AirS są w pełni intuicyjnym interfejsem. Połączenie obszernej funkcjonalności z prostotą obsługi to duże wyzwanie. System Green-T stanowi zupełnie nowe ujęcie zarządzania komfortem w domach.

Wentylacja dokładnie dopasowana do potrzeb

Po instalacji, każdy rekuperator firmy Thessla Green poddawany jest kalibracji, dzięki której intensywność wentylacji odpowiada dokładnie projektowanemu strumieniowi powietrza. Rekuperatory AirPack umożliwiają pełną regulację intensywności wentylacji. System sterowania dostarcza takiej ilości powietrza, jaka jest w danej chwili potrzebna. Pozwala to uniknąć strat ciepła, a co za tym idzie, zbędnych kosztów.

Rekuperatory AirPack pomagają rozpalić kominek

Częstym efektem ubocznym rozpalania zimnego kominka jest przedostawanie się spalin do pomieszczenia. Rekuperatory AirPack mogą pracować w trybie „Kominek”, dzięki któremu przez ściśle określony przez użytkownika czas, w budynku będzie wytworzone nadciśnienie.

Wykorzystujemy chłód powietrza zewnętrznego do poprawy komfortu w domu

Programowalny przez użytkownika By-Pass umożliwia optymalne ochłodzenie pomieszczenia w okresie letnim, gdy za oknami temperatura powietrza jest niższa od temperatury w budynku

Ułatwiamy racjonalne gospodarowanie energią w Twoim domu

Możesz dowolnie ustawiać tygodniowy plan działania urządzenia. W rekuperatorach AirPack wbudowane są dwa programy, jeden na czas letni, a drugi na okres zimowy. Dzięki opcji „Pusty dom” oraz możliwości podłączenia do systemu alarmowego, rekuperator doskonale wie kiedy opuszczasz dom. Od momentu wyjścia z domu, aż do powrotu, niezależnie od ustawionego programu, system zmniejsza intensywność wentylacji.

Rekuperatory AirPack są niezawodne i bardzo energooszczędne

W rekuperatorze AirPack ciepło odzyskiwane jest w wymiennikach ciepła o przepływie 100% przeciwprądowym. Wszystkie urządzenia firmy Tessla posiada najlepsze na rynku, odpowiednio zoptymalizowane wentylatory o aerodynamicznych wirnikach i wysokosprawnych silnikach prądu stałego. Rekuperatory są również wyposażone w układ DRAF, czyli zupełnie nowy typ centrali wentylacyjnej. Został opracowany w taki sposób, by zapewnić najbardziej oszczędny system zabezpieczania wymiennika ciepła FPX. Znakomity efekt końcowy jest wynikiem prac rozwojowych, w ramach których wykonano ponad 1300 godzin testów. Rekuperatory AirPack spełniają wszystkie wymagania domów energooszczędnych i pasywnych, w tym NF15 i NF40. Efektywność energetyczną potwierdziły niezależne badania przeprowadzone zgodnie z normami PN-EN 13141-7 i EN 308 w Instytucie Technologii Eksploatacji – Państwowym Instytucie Badawczym.

PROPONOWANE MARKI REKUPERATORÓW

SYSTEMAIR

Systemair to szwedzka marka
premium z powodzeniem działająca na
rynku światowym od 1974.

rozwiń +

W Polsce firma od 1991 roku zajmuje się kompleksowo wentylacją, klimatyzacją i systemami grzewczymi, Systemair produkuje wysokiej jakości urządzenia, które idealnie sprawdzają się zarówno w niewielkich układach domowych jak i zaawansowanych centralach wentylacyjnych dla przemysłu. Systemair obok marki Swegon reprezentuje najwyższą klasę i jakość produktów dostepnych na rynku polskim - z tego względu firma Arctic Klimat nawiązała stałą współpracę z tym producentem.

SALDA

Salda jest litewską marką działającą na rynku
od ponad 21 lat. Firma jest producentem profesjonalnych układów wentylacyjnych działajacym w ponad 30 krajach.

rozwiń +

Salda zapewnia wentylację dla dużych budynków przemysłowych, lini produkcyjnych, biur hoteli, kawiarni oraz setek domow mieszkalnych. Salda nawet w swoich najprostszych układach stosuje zaawansowane technologie, które wykorzystywane są przemyśle. Urządzenia należą do jednych z najbardziej solidnych i niezawodnych – dlatego są to produkty najczęściej wybierane przez naszych klientów. Sprawność odzysku ciepła w rekuperatorach salda potrafi dochodzić nawet do 94%, co klasyfikuje te urządzenia pośród producentów premium.

AERIS

Aeris to centrale wentylacyjne
z odzyskiem ciepła, wyposażone
w wymiennik przeciwprądowy
najnowszej generacji.

rozwiń +

Wytwarzane są w Holadnii w fabryce jednego z największych producentów rekuperatotów na świecie. Rekuperatory Aeris dostępne są w wersji standardowej oraz z wymiennikiem entalpicznym, co oznacza ze oprócz odzysku ciepła mogą również odzyskiwać wilgoć. Odzysk ciepła dochodzi do 95% w wersji standardowej oraz do 127% w wersji entalpicznej. Wszystkie urządzenia wyposażone są w wewnętrzną zintegrowaną nagrzewnicę wstępna załączającą się impulsowo , co uniemożliwia zamarznięcie wymiennika w okresie zimowym. Mimo, iż Aeris nie posiada rozbudowanej gamy produktów to dostępne rekuperatory tej marki są bez wątpienia jednymi z najlepszych na rynku.

logo

91-357 Łódź · ul. Liściasta 17
biuro@arcticklimat.pl

42 279 40 20
form_btn
haslo
© Arctic Klimat   ·   webdesign
loga