Rekuperacja

System wentylacji
mechanicznej z odzyskiem ciepła

Czym jest rekuperator?

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się bardzo dobrą izolacją i wysoką szczelnością. Na skutek tego wentylacja grawitacyjna przestaje działać lub działa w bardzo małym stopniu, przez co zanieczyszczone powietrze i wilgoć nie mają możliwości wydostać się z domu. W pomieszczeniach zaczynają pojawiać się grzyby, kurz oraz nieprzyjemne zapachy. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - rekuperacji.

Rekuperacja jest to odzyskiwanie energii poprzez wykorzystanie ciepłego powietrza, które jest usuwane z domu. Rekuperatory wyciągają zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń, a w jego miejsce wdmuchują świeże, przefiltrowane. Powietrze tłoczone przy użyciu rekuperatora zawsze ma temperaturę bliską pokojowej. Różnica pomiędzy powietrzem wyciąganym z pomieszczenia a zasysanym z zewnątrz wynosi od 2 do 3o C. Praca centrali wentylacyjnej ogranicza się do zapewniania nieustannej cyrkulacji powietrza w budynku, co wpływa na ilość tlenu i stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniach. Rekuperatory w znaczący sposób poprawiają jakość powietrza, a co za tym idzie, pozytywnie wpływają na komfort snu i przebywania w pomieszczeniach. Skontaktuj się z nami, jeśli planujesz montaż wentylacji mechanicznej.

Czy warto montować rekuperator?

Rodzaje rekuperatorów

Podział ze względu na zastosowany w nich typ wymiennika ciepła

Rekuperator
z wymiennikiem
krzyżowym

Jest to najczęściej wykorzystywany wymiennik dzięki któremu czyste powietrze z zewnątrz i zanieczyszczone powietrze z wewnątrz płyną na przemian pomiędzy oddzielającym je płytami.


Zalety:
prosta konstrukcja, brak elementów ruchomych, niski poziom natężenia hałasu

Wady:
możliwe szronienie płyt wymiennika, brak odzysku wilgoci, niska sprawność

Rekuperator
z wymiennikiem
obrotowym

Rekuperator zawiera ruchomy wymiennik, który obracając się przechodzi naprzemiennie przez obszar powietrza wywiewanego oraz nawiewanego. Wymiennik pełni funkcję magazynu dla energii cieplnej oraz napędzany jest silnikiem na prąd stały.

Zalety:
bardzo wysoka sprawność (nawet do 90%), niewielki rozmiar, odzysk wilgoci

Wady:
wyższy poziom natężenia dźwięku, występują elementy ruchome, dodatkowy pobór energii, ryzyko mieszania się powietrza wywiewanego z nawiewanym

Rekuperator
z wymiennikiem
przeciwprądowym

Ostatnim rodzajem wymiennika jest przeciwprądowy, wykonany z umieszczonych równolegle płyt, przez co powietrze przepływa w przeciwnych kierunkach. Jego sprawność może wynieść nawet 90%.


Zalety:
sprawność 90%, odzysk wilgoci, brak elementów ruchomych, duża powierzchnia wymiany ciepła, niska podatność na zamrożenie

Wady:
wysokie koszty produkcji

Rekuperatory

Thessla Green AirPack


Firma THESSLA GREEN jest producentem kompaktowych urządzeń wentylacyjnych z odzyskiem ciepła przeznaczonych głównie do domów jednorodzinnych.

 

Na szczególną uwagę zasługują rekuperatory Thessla Green AirPack. Wykorzystano w nich najlepsze wentylatory o zoptymalizowanych aerodynamicznie wirnikach. Dodatkowo urządzenia nie ograniczają się tylko do regulacji intensywności na poziomach 1,2,3. Zaawansowany system sterowania pozwala na płynną regulację mocy w 100% dopasowaną do potrzeb wnętrza.

Możliwe jest wytwarzanie pod i nadciśnienia w budynku mieszkalnym. Airpack posiada zaawansowany system automatyki kontrolowany przy użyciu kolorowego sterownika dotykowego - zapewnia on integrację wszystkich urządzeń współpracujących z instalacją domów inteligentnych oraz systemem zarządzania budynku. Rekuperatory firmy Thessla Green to zaawansowana technologia ułatwiająca racjonalne gospodarowanie energią domu – można z łatwością zaplanować pracę rekuperatora na cały tydzień, ustawić opcję “kominek” dzięki której spaliny kominowe nie będą dostawały się do wnętrza domu oraz ustawić funkcję "pusty dom” w której urządzenie potrafi zmieniać tryb działania na mniej intensywy, gdy nie ma nikogo w budynku.Wysoka efektywność energetyczna produktów Thessla Green została potwierdzona poprzez certyfikację domów pasywynych. Firma Arctic Klimat rekomenduje rozwiązanie Thessla Green jako urządzenie z najbardziej rozwiniętym systemem sterowania na rynku oraz parametrami rekuperatorów klasy Premium.

7 powodów,

dla których warto kupić
rekuperator AirPack

Wymienniki ciepła użyte do produkcji rekuperatorów serii AirPack nie zamarzają. W każdym rekuperatorze zastosowany jest system FPX - najbardziej ekonomiczny, a zarazem najskuteczniejszy system przeciwzamrożeniowy, pozwalający na całoroczną ochronę central wentylacyjnych. Dzięki niemu, rekuperatory pozostają efektywne bez względu na warunki atmosferyczne. Praca wentylacji pozostaje zrównoważona nawet podczas największych mrozów, a zużycie energii elektrycznej utrzymywane jest na najniższym, możliwym fizycznie. Roczne zużycie energii przez system FPX wynosi zaledwie 5% całkowitej energii odzyskanej przez rekuperator.

System Green-T daje możliwość zintegrowania nie tylko wszystkich urządzeń współdziałających z instalacją wentylacji mechanicznej w domu, ale również komunikację z systemem zarządzania budynkiem. Dzięki konstrukcji modułowej, sterownik można w łatwy sposób spersonalizować do potrzeb użytkownika. Panel sterowania Air+, Air++ oraz AirS to w pełni intuicyjny interfejs, łączący funkcjonalność z prostą obsługą.

Modułowa konstrukcja sterownika pozwala łatwo dopasować funkcjonalność do potrzeb użytkownika. Ale system sterowania Green-T to więcej niż bogata funkcjonalność! Panel sterowania Air+, Air++ oraz AirS są w pełni intuicyjnym interfejsem. Połączenie obszernej funkcjonalności z prostotą obsługi to duże wyzwanie. System Green-T stanowi zupełnie nowe ujęcie zarządzania komfortem w domach.

Po instalacji, każdy rekuperator firmy Thessla Green poddawany jest kalibracji, dzięki której intensywność wentylacji odpowiada dokładnie projektowanemu strumieniowi powietrza. Rekuperatory AirPack umożliwiają pełną regulację intensywności wentylacji. System sterowania dostarcza takiej ilości powietrza, jaka jest w danej chwili potrzebna. Pozwala to uniknąć strat ciepła, a co za tym idzie, zbędnych kosztów.

Częstym efektem ubocznym rozpalania zimnego kominka jest przedostawanie się spalin do pomieszczenia. Rekuperatory AirPack mogą pracować w trybie „Kominek”, dzięki któremu przez ściśle określony przez użytkownika czas, w budynku będzie wytworzone nadciśnienie.

Programowalny przez użytkownika By-Pass umożliwia optymalne ochłodzenie pomieszczenia w okresie letnim, gdy za oknami temperatura powietrza jest niższa od temperatury w budynku.

Możesz dowolnie ustawiać tygodniowy plan działania urządzenia. W rekuperatorach AirPack wbudowane są dwa programy, jeden na czas letni, a drugi na okres zimowy. Dzięki opcji „Pusty dom” oraz możliwości podłączenia do systemu alarmowego, rekuperator doskonale wie kiedy opuszczasz dom. Od momentu wyjścia z domu, aż do powrotu, niezależnie od ustawionego programu, system zmniejsza intensywność wentylacji.

W rekuperatorze AirPack ciepło odzyskiwane jest w wymiennikach ciepła o przepływie 100% przeciwprądowym. Wszystkie urządzenia firmy Tessla posiada najlepsze na rynku, odpowiednio zoptymalizowane wentylatory o aerodynamicznych wirnikach i wysokosprawnych silnikach prądu stałego. Rekuperatory są również wyposażone w układ DRAF, czyli zupełnie nowy typ centrali wentylacyjnej. Został opracowany w taki sposób, by zapewnić najbardziej oszczędny system zabezpieczania wymiennika ciepła FPX. Znakomity efekt końcowy jest wynikiem prac rozwojowych, w ramach których wykonano ponad 1300 godzin testów. Rekuperatory AirPack spełniają wszystkie wymagania domów energooszczędnych i pasywnych, w tym NF15 i NF40. Efektywność energetyczną potwierdziły niezależne badania przeprowadzone zgodnie z normami PN-EN 13141-7 i EN 308 w Instytucie Technologii Eksploatacji – Państwowym Instytucie Badawczym.

Rekuperatory

AERIS NEXT


Rekuperatory Aeris Next to następna generacja znanych i cenionych central Aeris, które były obecne na polskim rynku od ponad 10 lat.

Nowe rekuperatory to wynik badań, pracy i doświadczenia holenderskich inżynierów, których doświadczenie w produkcji central wentylacyjnych jest rozwijane już od 75 lat. AERIS NEXT to zaawansowane technologicznie urządzenia. Wiele dowodów wskazuje na to, że są to obecnie najnowocześniejsze rekuperatory na świecie!

Dlaczego warto wybrać Rekuperator
AERIS NEXT

- zwiększenie powierzchni odzysku ciepła o dodatkowe 100mm wysokości wymiennika
- niższy opór powietrza w wymienniku
- zoptymalizowana odległość pomiędzy płytkami w wymienniku

- zniższe zużycie energii
- niższy hałas
- siatka Flowgrid nadaje powietrzu optymalny przepływ

- zróżnicowane prędkości obrotowe wentylatorów
- dynamiczna praca rekuperatora dostosowana do czynników pogodowych Panujących na zewnątrz (siły wiatru, temperatury, ciśnienia)

- bardzo szczelna konstrukcja filtra
- niższy opór powietrza
- plisowany kształt filtra maksymalizuje powierzchnię filtracyjną

- dostosowuje moc nagrzewnicy do strumienia przepływającego powietrza
- minimalne opory przepływu
- trójkątne elementy konstrukcyjne zwiększają powierzchnie grzejną

- najlepsza w klasie szczelność by-passu
- zwiększony komfort nawiewu

- Komunikacja z światowym standardem KNX
- Komunikacja z budynkiem inteligentnym FIBARO

- Kontrola systemu wentylacji przez aplikację mobilną
- Możliwość sterowania ze smartfona, tabletu lub komputera.
- Zdalny serwisowy dostęp do rekuperatora.

ARTIC Q600

jednostka chłodząca powietrze z rekuperatora

 

Jednostka chłodząca ARTIC Q600 jest zintegrowaną częścią wentylacji z odzyskiem ciepłai jest montowana do rekuperatora AERISnext600.

 

Dochładza ona dostarczane z zewnątrz świeże powietrze, w przeciwieństwie do klimatyzacji, która recyrkuluje powietrze wewnętrzne i je ochładza. Wyposażona jest w tradycyjny sprężarkowy układ chłodniczy. Podnosi komfort klimatyczny w domu poprzez schłodzenie powietrza oraz dodatkowe jego osuszenie. Jednostka chłodząca ARCTIC Q600 jest dobrym rozwiązaniem, gdy nie stosujesz w domu klimatyzacji.

Rekuperatory

AERIS OXY

jednostka oczyszczająca nawiewane powietrze


AERIS Oxy to zaawansowany technologicznie system oczyszczania powietrza w systemach wentylacji mechanicznej.

AERIS Oxy znacznie zmniejsza ilość przenoszonych w powietrzu zanieczyszczeń biologicznych, pyłków zapachów, oraz jonów dodatnich. Dzięki zaawansowanym procesom technologicznym urządzenie oczyszcza powietrze zarówno w kanałach wentylacyjnych i przede wszystkim w wentylowanych pomieszczeniach. Zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii oraz grzybów pozostawiając świeży zapach w nawiewanym powietrzu

Rekuperator chroni twój dom przed smogiem.

Każdy rekuperator wyposażony jest w system filtracji powietrza. Filtr wyciągowy chroni głównie wymiennik ciepła przed zabrudzeniem. Filtr nawiewny zapobiega dostawaniu się zanieczyszczeń do naszego domu. Dzięki temu nawiewane powietrze jest w pełni pozbawione szkodliwego pyłu, niebezpiecznego składnika smogu. Budynek z rekuperacją jest chroniony przed smogiem i wszelkimi pyłami występującymi w powietrzu atmosferycznym. Wielkość smogu jest określana przez pył PM10 oraz PM 2,5, co oznacza, że wielkość pyłu nie przekracza 10µm oraz następująco 2,5µm.

Filtry do rekuperatora dzielimy na dwie klasy:

klasa EU4 (F4)

która zatrzymuje do 85% pyłu o wielkości 2-10µm

klasa EU7 (F7)

która zatrzymuje powyżej 90% pyłu o wielkości 1µm-10µm oraz 75% pyłu o rozmiarach 0,3µm - 1µm

Do każdego urządzenia można zamówić filtr EU7 na okres zimowy, gdy występuje duże stężenie szkodliwych dla człowieka pyłów w powietrzu.

FAQ
czyli najczęściej zadawane pytania

dowiedz się więcej na temat rekuperacji:

Rekuperacja to sposób wentylacji mechanicznej pomieszczeń, w której wykorzystywany jest wymiennik zapewniający odzyskanie części ciepła usuwanego z domu.

Oprócz powietrza i pary wodnej do wyciągu kuchennego dostaje się również tłuszcz. Dostarczenie tak zanieczyszczonego powietrza do rekuperatora, mogłoby uszkodzić wymiennik ciepła. Rekuperatora nie podłączamy pod okap kuchenny.

Standardowy rekuperator powoduje odzyskanie części ciepła z usuwanego powietrza domu.

Zimą powietrze zewnętrzne, nawiewane do domu jest dużo zimniejsze niż powietrze wywiewane z budynku - rekuperator będzie odzyskiwał ciepło z powietrza wewnętrznego i wstępnie ogrzewał powietrze nawiewane do budynku.

Latem powietrze zewnętrzne jest cieplejsze niż powietrze wewnętrzne - rekuperator będzie odzyskiwał chłód z powietrza usuwanego , w związku z czym będzie dostarczał powietrze chłodniejsze niż jest ono na zewnątrz budynku. Nie oznacza to, że będzie klimatyzował pomieszczenia, gdyż chłodu jest zdecydowanie zbyt mało.

Urządzenie powinno być regularnie sprawdzane przez autoryzowany serwis danego producenta. Wymiana filtrów odbywa się w zależności od zanieczyszczenia powietrza. Konserwację rekuperacji wraz czyszczeniem wymiennika powinna odbywać się co roku.

Rozprowadzenie instalacji rekuperacji najlepiej wykonać przy stanie surowym zamkniętym po uzgodnieniu z inwestorem tras kanałów wentylacyjnych. Rekuperacja jest jedną z pierwszych wykonywanych instalacji w nowo budowanym domu.

System rekuperacji najlepiej jest zaplanować na etapie projektowania domu. Jednak istnieje możliwość instalacji w gotowych budynkach, w pomieszczeniach spełniające wymogi montażu rekuperacji.

Jak najbardziej. Jeśli w domu zainstalowano klimatyzację, to montaż rekuperacji będzie niezbędny - dostarczy świeżego powietrza z zewnątrz i usunie zużyte już na zewnątrz. W tym czasie klimatyzator będzie odpowiedzialny za cyrkulację powietrza znajdującego się w środku.

Przerwa w dostawie prądu nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków, jeśli chodzi o rekuperację. Nie zmienią się ustawienia, a gdy energia znów będzie dostarczana, urządzenie rozpocznie pracę na tych samym parametrach, na których działało wcześniej.

Otwieranie okien przy wentylacji mechanicznej nie jest konieczne - rekuperator zajmuje się wymianą powietrza. Dzięki temu do pomieszczeń nie przedostają się owady ani zanieczyszczenia. Nie przeszkadza to jednak w otwieraniu okien. Nie należy jednak wyłączać urządzenia, aby nie zaburzyć wymiany powietrza w łazience czy kuchni.

Jest to urządzenie praktycznie bezobsługowe, należy jednak pamiętać o regularnej wymianie filtrów. Częstotliwość zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza.