Panasonic Aquarea
Nowa generacja energooszczędnych pomp ciepła do instalacji ogrzewania

Dzięki najnowszym rozwiązaniom technicznym i zaawansowanym algorytmom sterowania pompy tej serii utrzymują wysoką wydajność i sprawność nawet w temperaturze -15 °C. Oprogramowanie pomp ciepła Aquarea można skonfigurować odpowiednio do wymagań domów energooszczędnych w celu maksymalnego zwiększenia efektywności energetycznej. Urządzenia serii Aquarea mogą pracować, przy temperaturach powietrza nawet -28 °C!

Pompy ciepła serii Aquarea zostały zaprojektowane i wyprodukowane w całości przez firmę Panasonic

Jaki rodzaj pompy Panasonic Aquarea jest dla mnie?

Panasonic Aquarea High Performance

Są to urządzenia zaprojektowane do nowych instalacji i budynków energooszczędnych. Jest to pompa zachowująca wysoki współczynnik COP w niskich temperaturach. Pompa High Performance traci wydajność wraz ze spadkiem temperatury, ale również obniża swój pobór energii elektrycznej. Jest to najbardziej ekonomiczna pompa ciepła z całej rodziny Aquarea. Jeśli twój dom nie wymaga wysokiej temperatury wody na zasilaniu oraz dużych wydajności cieplnych w niskich temperaturach to z urządzenie High Performance jest najlepszym wyborem. Koszt eksploatacji pomp ciepła typu High Performance jest niższy niż urządzeń serii Aquarea T-Cup, pieców gazowych oraz olejowych.

Panasonic Aquarea T-CAP

Pompa ciepła do zastosowań w budynkach o dużej powierzchni budynkach modernizowanych lub energochłonnych. Ten specjalny typ pompy ciepła zachowuje swoją wydajność nawet w niskich temperaturach. Pompy tej serii są zdolne do utrzymania mocy wyjściowej przy temperaturze zewnętrznej spadającej do -15 °C bez konieczności stosowania wspomagania grzałką elektryczną. Zapewniają płynną pracę obiegiem pompy ciepła nawet w temperaturach -28 °C.

Urządzenia serii T-CAP mogą całkowicie zastąpić stare kotły gazowe lub olejowe, a w nowych instalacjach z ogrzewaniem podłogowym – grzejniki niskotemperaturowe, czy nawet klimakonwektory. Wszystkie pompy Aquarea można też podłączyć do instalacji ogrzewania solarnego lub instalacji fotowoltaicznej, co poprawia sprawność układu i redukuje wpływ na środowisko. Pompa ciepła serii T-CAP jest odpowiednikiem serii ZUBADAN produkowanej przez Mitsubishi Electric.

Panasonic Aquarea HT

Do domu mieszkalnego ze starymi grzejnikami wysokotemperaturowymi. Pompy ciepła Aquarea HT – idealne do adaptacji starszych instalacji potrzebujących wysoką temperaturę wody na zasilaniu. Pompa Aquarea HT to rozwiązanie zdolne zapewnić temperaturę wody zasilającej równą 65 °C, nawet przy temperaturach zewnętrznych rzędu -15 °C.

Pompa ciepła Panasonic Aquarea tupu split czy monoblock?

Split

W pompie typu split wymiennik ciepła między gazem grzewczym a wodą znajduje się wewnątrz budynku.

Monoblock

W pompie ciepła typu monoblock wymiennik ciepła między gazem grzewczym a wodą znajduje się na zewnątrz budynku w obudowie agregatu pompy ciepła.

Wybrać split czy monoblock?

W urządzeniu typu split w zimnym klimacie, gdzie temperatury spadają poniżej 0C narażony na zamarznięcie wymiennik ciepła jest bezpiecznie chroniony w domu. W przypadku braku zasilania lub awarii pompy ciepła w naszym domu zawsze jest dodatnia temperatura i nie ma ryzyka zamrożenia wody grzewczej w wymienniku. Pompa typu split jest trudniejsza do zamontowania i wymaga wiedzy technicznej z dziedziny klimatyzacji i chłodnictwa, ale jest dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem w naszej strefie klimatycznej.

Pompa typu monoblock nie wymaga podłączeń gazu grzewczego, gdyż wszystko jest przygotowane w fabrycznie w zewnętrznej obudowie. Pompę typu monoblock oraz całą instalację grzewczą trzeba napełnić glikolem aby chronić układ przed zamarznięciem w przypadku braku prądu lub awarii. Trzeba pamiętać że glikol jest gorszym nośnikiem ciepła niż woda wykorzystywana w układach typu split. Po wielu latach użytkowania pompy ciepła typu monoblock trzeba dbać o poprawne stężenie glikolu, aby nie ryzykować zamarznięciem wymiennika.

Ponieważ w Polsce temperatury zimy często spadają poniżej 0 C powinno się stosować wyłącznie układy typu SPLIT. Czołowi producenci pomp ciepła tacy jak Mitsubishi Electric nie dostarczają do naszej strefy klimatycznej pomp ciepła typu monoblok.