Jaka moc pompy ciepła do domu 200m2?

Przed wyborem źródeł ciepła do systemu grzewczego i zaopatrzenia w ciepłą wodę należy obliczyć maksymalną ilość ciepła dla uzyskania komfortu w domu. W tym celu trzeba wykonać audyt energetyczny projektu lub wybudowanego domu. W przypadku domów używanych już na etapie opracowywania projektu architektonicznego można obliczyć straty ciepła zimą i zyski ciepła latem oraz przeanalizować zwrot z inwestycji w różne energooszczędne urządzenia. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem do ogrzewania domu jest zastosowanie powietrznej pompy ciepła. Na rynku dostępne są powietrzne pompy ciepła monoblokowe oraz split, w prawidłowym doborze modelu na pewno pomogą montażyści.

Jaka moc pompy ciepła do domu 200m?

Pompa ciepła wymaga większych kosztów początkowych, ale jednocześnie ma wiele zalet: produkcja ciepła jest tańsza, minimalna konserwacja, przyjazność dla środowiska, bezpieczeństwo i żywotność do 20 lat. Kolejną niepodważalną zaletą powietrznych pomp ciepła jest dostępność funkcji chłodzenia, co eliminuje konieczność zakupu klimatyzatorów. Poziom strat ciepła nowoczesnego domu energooszczędnego wynosi 40-60 W na 1 m2. Kilka lat temu do domu o powierzchni 200 m2 konieczne było zainstalowanie kotła o mocy, co najmniej 24 kW, ponieważ straty ciepła budynków wynosiły 100-150 W na m2. Dziś wystarczy 8-12 kW. Moc pompy ciepła powietrze-woda do domu 200m2 wyniesie 14-16 kW. Zimą, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej -25°C automatyka wyłącza jednostkę zewnętrzną ze względu na niską sprawność powietrznej pompy ciepła i podłącza dodatkowe mniej ekonomiczne źródło ciepła, natomiast roczne koszty będą minimalne, ponieważ zwykle temperatury poniżej -25 ° C zdarzają się rzadko.

Zalecenia odnośnie zastosowania pomp ciepła

Przy projektowaniu instalacji grzewczej zaleca się stosowanie ogrzewania podłogowego i ściennego (podłogi ogrzewane wodą). Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć wysoką efektywność energetyczną i optymalną dystrybucję ciepła, a także stworzyć korzystny klimat w pomieszczeniu. Stosowanie gruntowych pomp ciepła nie zawsze jest możliwe. Na przykład może to wynikać z małej powierzchni terenu, niemożności ułożenia rur lub braku pozwolenia na wiercenie studni, nieodpowiedniej geologii terenu dla wariantu ze studniami pionowymi. Lub gdy pomysł zainstalowania pompy ciepła pojawia się na etapie, gdy projektant krajobrazu pracował już w domu, a poważna interwencja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wtedy wybór pompy powietrznej jest najlepszym rozwiązaniem. Przy modernizacji istniejących systemów grzewczych dla domów, w których zainstalowane są źródła ciepła na gaz płynny i olej napędowy, instalacja powietrznej pompy ciepła może obniżyć koszty wytwarzania ciepła o 50-75%.

Miejsce montażu powietrznej pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła znajduje się zwykle po północnej stronie budynku w przypadku domów prywatnych lub na dachu w przypadku budynków przemysłowych i użyteczności publicznej.

Powietrzna pompa ciepła monoblokowa wewnętrzna

Dzięki tej metodzie instalacji urządzenie montuje się wewnątrz domu, a dwa kanały powietrzne są prowadzone do kotłowni, w której zainstalowana jest pompa ciepła. Powietrze zewnętrzne dostarczane jest jednym kanałem do pompy ciepła, drugim jest usuwane po odebraniu z niej ciepła. Zaletą tego rozwiązania jest prosta instalacja i brak jednostki pompy ciepła na zewnątrz. Jedyne, co widziane jest z zewnątrz, to kratki wlotu i wylotu powietrza. Podczas pracy pompa zużywa dużą ilość powietrza, wynika to z pojawienia się hałasu z samego urządzenia i kanałów powietrznych.

W związku z tym warto zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy dobór przekroju kanałów powietrznych. Ponadto muszą być dobrze izolowane od hałasu i ciepła. W przeciwnym razie zimą nastąpi ochłodzenie pomieszczenia i pojawienie się lodu lub kondensacji. Ponadto, ze względu na hałas pompy ciepła, nie należy jej umieszczać w pomieszczeniu obok sypialni. Miejsce nawiewu i wywiewu powietrza powinno być usytuowane z dala od okien sypialni. Podczas pracy powietrzna pompa ciepła może wytwarzać kondensację. Aby to zrobić, trzeba zainstalować rurę spustową.

Instalacja na zewnątrz monoblokowej powietrznej pompy ciepła

Monoblok oprócz kotła c.w.u. i zasobnika ciepła montowany jest od zewnątrz, do budynku wchodzą dwie rury o małej średnicy - łączą one pompę ciepła z systemem grzewczym i c.w.u. W okresie zimowym pompa ciepła wytwarza dużą ilość kondensatu, który tworzy lód, dlatego zaleca się wykonanie podgrzanego drenażu lub montaż na wspornikach.

System split pompy powietrznej

System split powietrznej pompy ciepła składa się z jednostki zewnętrznej (przypominającej klimatyzator), która odbiera energię z otoczenia oraz modułu wewnętrznego, który jest montowany wewnątrz domu i odpowiada za przekazywanie ciepła do systemu grzewczego. Obie części są połączone ze sobą rurociągiem, przez który krąży czynnik chłodniczy (tak jak w domowej lodówce). Pompy ciepła tego typu nie przeszkadzają użytkownikowi podczas pracy, z reguły część pompy odpowiedzialna za hałas znajduje się na zewnątrz. Ponadto nie ma ryzyka zamarznięcia i zniszczenia podczas przerw w zasilaniu.